Project Description

Jezioro Jamno – Mielno

Powstałe z dawnej zatoki morskiej jezioro Jamno (uchodzą do niego dwie rzeki), połączone jest z Morzem Bałtyckim poprzez kanał o nazwie Jamieński Nurt.

Przy nim znajduje się kilka wypożyczalni sprzętu wodnego, gdzie udostępniane są między innymi rowery wodne, motorówki czy łodzie wiosłowe. Miłośnicy jachtów znajdą tam przystań, z której odbywają się rejsy statkiem wycieczkowym “Mila”.

Co więcej, wędkarze mogą wykupić specjalne pozwolenia w Mielnie, dające prawo do połowów na jeziorze Jamno.

Jezioro Jamno to dawna zatoka morska oddzielona dziś od morza mierzeją. Jezioro połączone jest z morzem Kanałem Jamneńskim. Przy jeziorze znajdują się przystanie i wypożyczalnie sprzętu pływającego. Na przystani żeglarskiej Klubu Morskiego „Tramp” przy 140-metrowym pomoście funkcjonuje wypożyczalnia jachtów, kajaków i rowerów wodnych. W sezonie wyrusza z stąd w rejs po jeziorze stateczek wycieczkowy „Mila”.

ałe jezioro znajduje się w Gminie Mielno. Jego średnia głębokość wynosi 1,4 m, a maksymalna 3,9 m. Jezioro powstało z dawnej zatoki morskiej, uchodzą do niego dwie rzeki: Dzierżęcinka oraz Uniesta.

Jamno jest połączone z Morzem Bałtyckim poprzez kanał zwany Jamieńskim Nurtem, który znajduje się ok. 2 km za Unieściem.

Dominującymi gatunkami ryb w wodach Jamna są: leszcz, sandacz, węgorz europejski.

Pozostałymi gatunkami ryb występującymi w jeziorze są: szczupak pospolity, lin, karaś, okoń europejski, płoć, krąp, jazgarz, troć wędrowna.
W Jamnie występuje minóg rzeczny, który jest gatunkiem ściśle chronionym w Polsce.