Project Description

Trasa rowerowa Velo Baltica

Nadmorski szlak przebiegający wzdłuż wybrzeża Południowego Bałtyku jest trasą o niezwykłych walorach przyrodniczych, historycznych i kulturowych. Od 2016 roku na terenie województwa zachodniopomorskiego pod nazwą VELO BALTICA.

Piękna, malownicza, urokliwa. Takich opisów tras rowerowych nad wybrzeżem Bałtyku nie brakuje, ale o wyjątkowości odcinka Pleśna – Mielno przekonuje wielu rowerowych turystów. Wartością dodaną szlaku jest możliwość dotarcia do Koszalina, Kołobrzegu czy Darłowa i granicy Pomorza Zachodniego.

Na terenie powiatu koszalińskiego szlak ten rozpoczyna się w miejscowości Pleśna, w której warto zwrócić uwagę na wybrzeże klifowe. Jest to 4,5 km szerokiej piaszczystej plaży, oddzielonej od lądu wysokim brzegiem klifowym.
Trzymając się wybrzeża docieramy do latarni morskiej w Gąskach, która pochodzi z końca XIXw. Całkowita jej wysokość to 51,2 m. Warto wspiąć się po krętych schodkach na galeryjkę widokową, aby obejrzeć panoramę obejmującą pas wybrzeża od Kołobrzegu aż po jezioro Jamno. Następnie mijamy wieś Sarbinowo, w której warto zobaczyć kościół z 1856 r. z wysoką wieżą zbudowaną na planie ośmiokąta. Atrakcją we wsi jest również zabytkowa rybacka chata z początku XIX w.

Kontynuując wyprawę docieramy do dawnej wsi rybackiej Chłopy. Miejscowości, która ze względu na zachowany układ urbanistyczny znalazła się w rejestrze zabytków.

Kierując się w stronę Mielna warto zjechać ze szlaku do Mielenka, aby zobaczyć trójrzędową Aleję Lipową obsadzoną 150- letnimi lipami.Jadąc dalej docieramy do Mielna, nadmorskiej miejscowości wypoczynkowej cieszącej się dużą popularnością wśród turystów. Warto tam zwiedzić gotycki kościół z XV w., zespół dworsko-parkowy z przełomu XIX i XX w.

Następnie szlak prowadzi przez Mierzeję Jamneńską. Jest to malowniczy pas oddzielający jezioro Jamno od Bałtyku, na którym znajdują się Mielno, Unieście i Łazy.